Mnohé mamičky sa domnievajú, že ortopedická obuv je pre deti najvhodnejšia. V prvom rade si však treba upresniť, čo sa pod pojmom "ortopedická obuv" myslí.
Ide o obuv, ktorá má vo vnútri ortopedicky tvarovanú stielku (s charakteristickým tvrdým vypuklým oblúčikom na podporu klenby) a používa sa na liečbu (nie prevenciu!) plochej nohy. A tu sa dostávame k merítu veci. Všetky deti sa prirodzene rodia s plochou nohou, a je to úplne v poriadku. Nie je to príznakom žiadneho ochorenia. Do veku asi 3 - 4 rokov je oblasť klenby u detí chránená tukovým vankúšikom, ktorý sa postupne stráca a formuje sa klenba chodidla (u niektorých detí plochá noha pretrváva až do štvrtého-piateho roku života). V treťom roku života by malo každé dieťa absolvovať preventívnu prehliadku u ortopéda. (V prípade, že sa Vám chôdza Vášho dieťaťa nepozdáva, zájdite za ním aj skôr.) Lekár posúdi, ako sa klenba vyvíja, pretože je to veľmi dôležité pre správny rozvoj chôdze a držania tela. Len v prípade, že ortopéd diagnostikuje plochú nohu a odporučí Vášmu dieťaťu používanie ortopedickej vložky do topánok, je nosenie ortopedickej obuvi opodstatnené. V takom prípade lekár predpíše ortopedickú vložku "na mieru" Vášho dieťatka. Takáto vložka sa nechá vyrobiť a používať sa môže do akejkoľvek obuvi, ktorá má vyberateľnú stielku. Lekár Vám môže predpísať aj poukaz na celé topánky vrátane vložky vyrobenej na mieru. Pri liečbe plochej nohy sa odporúča aj špeciálne cvičenie.
Avšak, nosenie ortopedickej obuvi s podporou klenby pre deti do troch rokov veku a pre deti, ktoré nemajú plochú nohu, sa neodporúča. Navyše, môže spôsobovať nepohodlie pri chôdzi a často prispieva k vzniku deformít chodidla. (Nosením ortopedickej obuvi môžete svojmu dieťaťu plochú nohu paradoxne "vypestovať".) Namiesto toho odborníci odporúčajú pre deti používanie mäkkých kožených vkladacích stielok (vložiek do topánok), ktoré ďeťom poskytujú oveľa väčší komfort. Neznamená to ale, že by mala byť stielka detskej obuvi rovná. Stielka má byť anatomicky tvarovaná a celá topánka má byť skonštruovaná tak, aby podporovala rozvoj správneho držania tela. Takáto obuv sa označuje ako "zdravotne nezávadná" alebo "ortopédmi schválená".
Pri výbere obuvi dbajte hlavne na to, aby mala dostatočne pevný a vysoký opätok (t.j. zadná časť topánky, ktorá obopína pätu). Je to veľmi dôležité, pre prevenciu "vybočenia pätičky" u najmenších detí. Z ortopedického pohľadu je toto najdôležitejšia vlastnosť detských topánok.